Czego aktualnie uczymy się z języka angielskiego?

In the picture there is a bus. The bus is red. N. wskazuje autobus, zachęca dzieci do pokazania obrazka i powtórzenia słowa: a bus.

In the picture there is a car. The car is blue. N. wskazuje samochód, zachęca dzieci do pokazania obrazka i powtórzenia słowa: a car.

In the picture there is a bike. The bike is yellow. N. wskazuje rower, zachęca dzieci do pokazania obrazka i powtórzenia słowa: a bike.

In the picture there is a boat. The boat is brown. N. wskazuje łódkę, zachęca dzieci do pokazania obrazka i powtórzenia słowa: a boat.

In the picture there is a plane. The plane is green. N. wskazuje samolot, zachęca dzieci do pokazania obrazka i powtórzenia słowa: a plane.

The wheels on the bus Go round and round, Round and round, Round and round.

The wheels on the bus Go round and round All day long.

The door on the bus goes open and shut. Open and shut. Open and shut.

The door on the bus goes open and shut All day long.

The baby on the bus goes wah, wah, wah. Wah, wah, wah. Wah, wah, wah.

The baby on the bus goes wah, wah, wah All day long.

Summer is sunny, Pięść uniesiona w górę, dłoń otwiera się (przedstawienie słońca z promykami).

Summer is hot. Pocieranie ręką czoła.

In the summer I swim a lot. Pływanie w powietrzu.

I ride a bike. Ręce rozłożone jak na kierownicy roweru.

I hop Podskok.

And run. Bieg w miejscu.

In the summer I have much fun. Kciuk wyciągnięty do przodu na znak OK.